952 Soffbord Nordiska Kompaniet, 1920-tal

1527a_med.jpeg
  • 1527a_sm.jpeg
  • 1527b_sm.jpeg
  • 1527c_sm.jpeg
  • 1527d_sm.jpeg
  • 1527e_sm.jpeg
  • 1527f_sm.jpeg
  • 1527g_sm.jpeg
  • 1527h_sm.jpeg

Antikt soffbord från Nordiska Kompaniets möbelverkstäder i Nyköping. Lackerad ek, med spiralsvarvade kopplade ben. Brickmärkt.

Vanligt brukslitage. Enstaka repor och märken på benen. Toppskivan är i utmärkt skick.

  • Condition:Bra begagnat skick
  • Dimensions:Diameter 80 cm, höjd 59 cm.

Estimate2,000 - 3,000 SEK
Hammer Fee (inc. VAT)100 SEK
Shipping Fee (from)500 SEK

NK-verkstäder i Nyköping (1904-1973)

In category Möbeltillverkare
Nordiska Kompaniets möbelverkstäder i Nyköping, som var verksamma mellan 1904 och 1973, spelade en central roll i att etablera Sverige som en framstående nation inom möbeldesign och hantverk. Verkstäderna blev kända för att kombinera hög kvalitet med konstnärlig formgivning, vilket ledde till internationellt erkännande. Här arbetade några av Sveriges mest ansedda formgivare, som Gunnar Asplund, Carl Malmsten och Axel-Einar Hjorth, vilket bidrog till verkstädernas rykte som ledande inom modern möbelproduktion. Genom sitt samarbete med skickliga hantverkare skapade NK möbelverkstäder tidlösa och stilbildande möbler som fortfarande uppskattas idag.