765 Fåtölj Viccarbe Davos - Jeffrey Bernett

1571a_med.jpeg
  • 1571a_sm.jpeg
  • 1571b_sm.jpeg
  • 1571c_sm.jpeg
  • 1571d_sm.jpeg
  • 1571e_sm.jpeg
  • 1571f_sm.jpeg

Fåtöljer från Viccarbe, modell "Davos" designad av Jeffrey Bernett.

Helstoppade fåtöljer med klädsel av svart skinn och detaljer i torkost.

Smärre slitage.

  • Condition:Bra begagnat skick
  • Dimensions:Sitthöjd 45 cm, Bredd 76 cm, Djup cm, 76, Böjd 64 cm

Estimate5,000 - 7,000 SEK
Hammer Fee (inc. VAT)100 SEK
Shipping Fee (from)800 SEK

Viccarbe
Spain

Viccarbe
Viccarbe är ett framstående designföretag som specialiserar sig på möbler och inredningslösningar för moderna miljöer. Företaget grundades 1999 och är baserat i Valencia, Spanien. Viccarbe är känt för sin höga kvalitet, innovativa design och hållbara tillverkningsprocesser. En av Viccarbes mest kända möbler är "Maarten Chair", designad av den belgiska formgivaren Victor Carrasco. Denna stol är ett uttryck för enkelhet och elegans och är tillverkad med fokus på komfort och funktionalitet. Maarten Chair har blivit en ikonisk möbel i Viccarbes kollektion och är representerad i många olika miljöer över hela världen.

Jeffrey Bernett
United States

Jeffrey Bernett är en amerikansk designer känd för sitt moderna och eleganta formspråk. Han har arbetat inom olika designfält, inklusive möbler, belysning och produktdesign. Bernett grundade sitt eget designkonsultföretag, CDI (Consulting for Design and Innovation), 1995 och har samarbetat med några av världens ledande möbeltillverkare, såsom B&B Italia, Herman Miller och Knoll. Hans arbete kännetecknas av en balans mellan estetik och funktion, där han ofta använder rena linjer och tidlösa former. Bernett har också vunnit flera prestigefyllda designpriser, vilket understryker hans inflytande inom branschen.