1039 2 st fåtöljer Ihreborn Arabesk
Två färgglada fåtöljer från Ihreborn i modell Arabesk formgiven av Folke Jansson. Rosa klädsel.
En mindre fläck finns på ena sitsen, kan gå bort vid tvätt. Se bild.
- Condition:Bra begagnat skick
- Dimensions:Bredd 780mm, Djup 850mm, Höjd 740mm, Sitthöjd 370mm
Estimate | 34,000 SEK |
Hammer Fee (inc. VAT) | 100 SEK |
Shipping Fee (from) | 1,200 SEK |
Folke Jansson Sverige
Folke Jansson var en svensk formgivare och möbeldesigner som var aktiv under andra halvan av 1900-talet. Han var känd för sitt arbete med att skapa funktionella och stilrena möbler med en tydlig skandinavisk estetik. Janssons designfilosofi betonade oftast enkelhet, hållbarhet och användarvänlighet. Hans bidrag till svensk design inkluderar ett antal ikoniska möbler som har blivit symboler för den svenska designtraditionen.
Ihreborn Sverige
Ihreborn är en svenskt möbeldesignföretag känt för sin moderna och stilrena design. Företaget grundades av bröderna Jonas, Mattias och Daniel Ihreborn och har etablerat sig som en ledande aktör inom möbelbranschen både nationellt och internationellt.
Med en tydlig vision om att kombinera modern estetik med funktionell design har Ihreborn skapat en distinkt signaturstil som präglas av enkelhet, elegans och högkvalitativa materialval. Deras möbler kännetecknas ofta av rena linjer, välavvägda proportioner och en tidlös estetik som passar både hem- och offentlig miljö.