1602 3st stolar Schiang Modell 7

1602a_8dd0a0c87e17f3a_med.jpeg
  • 1602a_8dd0a0c87e17f3a_sm.jpeg
  • 1602b_8dd0a0c884baa8e_sm.jpeg
  • 1602c_8dd0a0c88aa2a0e_sm.jpeg
  • 1602d_8dd0a0c895f42c5_sm.jpeg
  • 1602e_8dd0a0c89e8610c_sm.jpeg
  • 1602f_8dd0a0c8a5ba42d_sm.jpeg

3st stolar från Schiang. "Modell 7" formgiven av Jørgen Gammelgaard 1980-tal. Stomme i bok. Sits klätt i mörkblått tyg.

Slitage. Några träpluggar saknas. Tyg på sitsar i gott skick.

Detta objekt har inget reserveringspris.

  • Condition:Sämre skick
  • Dimensions:Bredd 560 mm, Djup 410 mm, Rygghöjd 710 mm

Estimate1,500 SEK
Hammer Fee (inc. VAT)100 SEK
Shipping Fee (from)500 SEK

Jørgen Gammelgaard (1938-1991)

Jørgen Gammelgaard var en dansk designer känd för sin funktionella och tidlösa formgivning. Han utbildade sig vid Köpenhamns Skola för Konst och Hantverk och arbetade med framstående designers som Arne Jacobsen och Mogens Koch innan han började arbeta självständigt. Gammelgaard skapade möbler och belysning med fokus på enkelhet, kvalitet och praktisk användning, där den ikoniska lampan Tip-Top är ett av hans mest kända verk. Han blev den första professorn i möbeldesign vid Det Kongelige Danske Kunstakademi och har haft ett betydande inflytande på skandinavisk design.

Schiang Living

Schiang Living
I hjärtat av Odense, precis vid den nya spårvägen, ligger Schiang Living. Lokalerna har varit en möbelaffär sedan Arne Schiang öppnade Schiang Møbler år 1942. År 2007 tog de två nya ägarna över butiken och har sedan dess utökat både lokalen och sortimentet till 1000 m² fördelat på två våningar. Här hittar du vackra designmöbler, trädgårdsmöbler, belysning och inredningsdetaljer. Schiang Living erbjuder klassiska märken som Fritz Hansen, Wegner och Finn Juhl, men också spännande nyheter från designers du kanske ännu inte upptäckt.