455 Taklampa Flos Diabolo - Achille Castiglionis

518a_med.jpeg
  • 518a_sm.jpeg
  • 518b_sm.jpeg
  • 518c_sm.jpeg
  • 518d_sm.jpeg
  • 518e_sm.jpeg

Pendellampan Diabolo för italienska Flos. Formgiven av framstående Achille Castiglionis.

Diabolo består av två aluminiumkoner. Den smalare konan monteras i taket och den undre är en lampskärm. Tack vare en kabelrulle som döljs i smalare konan kan skärmen enkelt justeras på höjden – från 92 till 240 cm, beroende på användarens behov.

Smärre slitage.

  • Condition:Bra begagnat skick
  • Dimensions:Diameter 950 mm, Lamphöjds 950 - 2400 mm

Estimate5,000 SEK
Hammer Fee (inc. VAT)100 SEK
Shipping Fee (from)300 SEK

Achille Castiglioni (1918-2002)
Italy

Achille Castiglioni var en framstående italiensk arkitekt och formgivare, född 1918 och avliden 2002. Han betraktas som en av de mest inflytelserika figurer inom modern design under 1900-talet och var känd för sin banbrytande och innovativa tillvägagångssätt. Castiglioni var känd för att skapa föremål som inte bara var funktionella utan också hade en stark konceptuell och estetisk grund. Han hade en förmåga att omvandla vardagliga föremål till konstverk genom sin skarpa och lekfulla designstil. Några av hans mest kända verk inkluderar "Arco" golvlampan, skapad tillsammans med sina bröder Pier Giacomo Castiglioni och Livio Castiglioni, samt "Toio" golvlampan och "Taraxacum" taklampa. Dessa designklassiker visar Castiglionis känsla för humor och hans förmåga att utmana konventionella designnormer.

Flos (1962-)
Italy

Flos   (1962-)
Flos är en italiensk belysningsproducent med en framstående roll inom den internationella designscenen. Företaget grundades 1962 i Merano, Italien, av Cesare Cassina och bröderna Achille och Pier Giacomo Castiglioni. Flos är känt för att producera innovativa och ikoniska belysningsarmaturer och har samarbetat med många framstående formgivare genom åren. En av Flos mest kända och ikoniska lampor är "Arco," skapad av Achille och Pier Giacomo Castiglioni år 1962. Arco är en bågformad golvlampa med en mäktig båge och en upphängd lampskärm, och den har blivit en symbol för modernistisk design.