773 Golvlampa Northern Balancer

773a_8dcc34e1e88ed3c_med.jpeg
  • 773a_8dcc34e1e88ed3c_sm.jpeg
  • 773b_8dcc34e1f2abb7c_sm.jpeg
  • 773c_8dcc34e1fd417f5_sm.jpeg
  • 773d_8dcc34e2093e107_sm.jpeg
  • 773e_8dcc34e212f7243_sm.jpeg
  • 773f_8dcc34e21cb2ce7_sm.jpeg
  • 773g_8dcc34e225b32b3_sm.jpeg
  • 773h_8dcc34e22f590d2_sm.jpeg
  • 773i_8dcc34e237019c3_sm.jpeg

Golvlampa från Northern, modell Balancer formgiven av designstudion Yuee.

Svart pulverlackerat stål, munblåst matt opalvitt glas.

Lampan är i utmärkt skick, men mindre repor och slitage kan förekomma.

  • Condition:Utmärkt begagnat skick
  • Dimensions:Ø: 15 cm Djup: 81 cm Höjd: 98-170 cm

Estimate5,000 SEK
Hammer Fee (inc. VAT)100 SEK
Shipping Fee (from)500 SEK

Northern
Norway

Northern
Northern är ett norskt varumärke som fokuserar på modern och innovativ design för heminredning och belysning. Deras produkter kännetecknas ofta av en minimalistisk estetik och en skandinavisk designkänsla. Från lampor till möbler och tillbehör, strävar Northern efter att erbjuda funktionella och stilrena produkter som passar både i moderna och traditionella hemmiljöer. Med en stark betoning på kvalitet, hållbarhet och unikt formspråk har Northern etablerat sig som en ledande aktör inom den internationella designvärlden.

yuee
China

In category Designstudio
yuee
Yuue är en designstudio baserad i Berlin, grundad av de kinesiska designerna Weng Xinyu och Tao Hongzi. Studion är känd för sina innovativa och konceptuella produkter som ofta utforskar interaktionen mellan användare och objekt. Yuue strävar efter att skapa design som inte bara är estetiskt tilltalande utan också väcker eftertanke och lekfullhet. Deras arbete kännetecknas av en subtil humor och en stark känsla för funktionalitet, vilket resulterar i föremål som överraskar och engagerar. Genom att utmana traditionella designnormer har Yuue etablerat sig som en viktig aktör inom modern design.